Введіть e-mail адресу вказану при реєстрації
Інструкція по користуванню особистим кабінетом

Інформаційна підтримка

Щоденні оновлення та підсумки дня у Facebook

Щотижневий дайджест з корисною інформацією

Відстежуйте ситуацію з переміщенням товарів, зміни у торгівлі та останні оновлення, що пов'язані з профілактичними заходами щодо протидії розповсюдженню Covid-19

Ми моніторимо інформацію від центральних органів виконавчої влади (Міністерства закордонних справ України, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Міністерства інфраструктури України, Міністерства охорони здоров'я України та ін.) та розміщуємо публічну інформацію від організацій, які сприяють розвитку бізнесу та торгівлі в Україні.

Чекліст підприємця

З урахуванням розповсюдження коронавірусу та зважаючи на чутливість всіх обставин, всі заплановані експортерами процеси та дії потребують певних змін, а бізнес-середовище має бути готовим до викликів і вносити відповідні коригування до власних стратегій та бізнес-планів. Для цього ми підготували поради експортерам, аби мінімізувати негативні наслідки, пов'язані з розповсюдженням вірусу.

1.

Призначте відповідального члена вашої команди, який буде постійно на зв’язку та контролюватиме ситуацію.

2.

Розробляйте, переглядайте та оновлюйте свій бізнес-план, зважаючи на мінливість обставин і появу нової інформації щодо поширення вірусу. Під час нестабільної ситуації важлива гнучкість та адаптивність.

3.

Кардинально важливим є проведення оцінки впливу потенційних ризиків COVID-19 у сферах, дотичних до вашого бізнесу. Радимо мати декілька прогнозованих сценаріїв, ураховуючи масштаби поширення вірусу COVID-19.

4.

Спілкуйтеся з вашими постачальниками та клієнтами. Це дозволить вам визначити сценарії впливу вірусу на чутливість ринку, а також оцінити масштаб можливих наслідків щодо вашого бізнесу.

5.

Визначте механізми, які допоможуть подолати потенційні негативні наслідки.

6.

Важливо з’ясувати всі складові ланцюга постачань, які є або можуть бути порушені, та визначити основні ризики.

7.

Визначте можливих альтернативних постачальників.

Оцінка бізнес-ризиків від COVID-19

Аудит ризиків

Оцініть свої поточні чуттєві зони: ключові ринки імпорту/експорту, ланцюги поставок або інші бізнес-процеси, на які ситуація з коронавірусом може вплинути.

Чіткий план з ролями та обов'язками

Спалах Covid-19 вносить значні коригування у план роботи компанії. Важливо, аби весь персонал усвідомлював роль, яку вони відіграватимуть у виконанні нового плану.

Тестування сценарію

Окресліть можливі сценарії та симуляції у випадку призупинення безперервних бізнес-процесів,. Наприклад, постачальник не може доставити продукцію, необхідну для виготовлення вашого товару, що може вплинути на терміни поставки вашим клієнтам.

Ітерація та оновлення

Світова ситуація стосовно COVID-19 змінюється щодня та щогодини. Для обізнаності у мінливій ситуації, важливо переконатися, що реакція на безперервність вашого бізнесу є гнучкою та готовою до швидких змін як на національному, так і глобальному рівнях.

Онлайн-послуги для експортерів

Ефективні та зручні онлайн-сервіси для розвитку та просування експорту доступні з будь-якої точнки України: навчаємо експортувати в рамках національних програм, досліджуємо нові потенційні ринки та надаємо доступ до інформації з міжнародних баз даних, допомагаємо розібратись у тарифах та квотах на свою продукцію на ринку ЄС, консультуємо бізнес з питань організації експорту, підбираємо актуальні тендерні пропозиції, шукаємо партнерів та імпортерів, які цікавляться українськими товарами та послугами.

Чат підтримки підприємців Дія

Власники мікро, малого та середнього бізнесу можуть звернутися за консультацією цілодобово та отримати кваліфіковану допомогу.

Дія.Бізнес

Зручний і корисний сервіс для малого і середнього бізнесу — Національна онлайн-платформа для підприємців. У відкритому доступі — онлайн-сервіси та програми підтримки для підприємців, довідник підприємця та кейси конкретних проблем, питань та запитів.

Запобігання поширенню вірусу

Якщо ви стурбовані своїм здоров’ям чи здоров'ям близьких, на сайті Міністерства охорони здоров'я Укрїни опублікована інформація щодо коронавірусної інфекції та поради стосовно особистого захисту. Міністерство охорони здоров’я України підготувало матеріали щодо запобігання поширення коронавірусної інфекції, а також рекомендації для громадян щодо коронавірусу 2019-nCoV.

Швидка медична допомога 103
Гарча лінія по коронавірусу 0-800-505-201
Гарча лінія МОЗ 1545
Якщо у вас немає сімейного лікаря 1687
Урядова гаряча лінія 1545
Гаряча лінія для тих, хто прибув в Україну 551
Лікарі, що дають поради 1583 та 044-235-0101
Безоплатна правова допомога 0-800-213-103

МОЗ запустило онлайн-платформу для консультацій провідними анестезіологами-реаніматологами


Мінсоцполітики запускає інформаційну платформу «Допомога поруч».


КМУ прийняв постанову «Про реалізацію експериментального проекту щодо застосування паспорта громадянина України у формі картки в електронному вигляді та паспорта громадянина України для виїзду за кордон в електронному вигляді», що дозволяє отримати е-паспорт (через мобільний застосунок «Дія») та зручно користуватися ним в умовах карантину.


Задля протидії поширенню COVID-19 в Україні запущено мобільний застосунок «Дій вдома». Як працює застосунок «Дій вдома».


МКІП спільно з МОЗ та РЄ випустили рекомендації з протидії коронавірусу 13 мовами.


Оплата комунальних послуг телефоном – покрокова інструкція.

Рішенням Кабінету Міністрів України прийнято наступні обмеження:
У період з 18 березня до 3 квітня ц.р. обмеження пасажирських перевезень на території України для запобігання поширенню коронавірусної інфекції;

У період з 17 березня заборонено проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб. Дозволено лише заходи, необхідні для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування.


Постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2020 р. № 255 вносяться зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Зміни, обмеження та винятки зазначені у тексті Постанови


КМУ дозволив ведення ще декількох видів господарської діяльності під час карантину та обходитись без самоізоляції деяким категоріям людей у віці старше 60 років.


Заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив про скасування постанови №5 від 30 березня «Щодо протидії поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19) у місцях торгівлі»


Кабінет Міністрів України розробляє стратегію виходу з карантину.


Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку затвердила Тимчасовий порядок скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду.


КМУ продовжив дію карантину до 11 травня 2020 року.


Прем'єр-міністр представив поетапний план виходу з карантину та зняття обмежень.


Уряд затвердив вимоги щодо роботи агропродовольчих ринків.


Карантин продовжено до 22 травня, але з 11 травня буде скасовано частину обмежень.


Постанова КМУ про послаблення карантинних обмежень.


Уряд вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 211 і збільшив кількість відвідувачів літніх терас – із двох до чотирьох осіб, за умови дотримання соціальної дистанції та інших протиепідемічних рекомендацій.


З 22 травня планується другий етап пом’якшення карантину.


КМУ ухвалив зміни до постанови № 211 від 11 березня 2020 року, які дозволять відновити роботу непродовольчих ринків.


На час карантину Уряд запроваджує державне регулювання цін на товари, що мають істотну соціальну значущість та товари протиепідемічного призначення.


Громадське обговорення тимчасових рекомендацій МОЗ під час ІІ та ІІІ етапів виходу з карантину.


З 22 травня Україна буде переходити до адаптивного карантину, який передбачає поетапне пом'якшення карантинних обмежень.


Уряд ухвалив рішення про послаблення карантину з 22 травня.


Карантин в Україні буде продовжено до 22 червня, а його пом’якшення відбуватиметься у 5 етапів.


22 травня в Україні стартує другий з п’яти етапів виходу із карантину - Постанова КМУ від 20 травня 2020 р. № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів».


Катар надіслав майже 9 тонн засобів індивідуального захисту для українських медиків.


Зміна режиму роботи контрольних пунктів та продовження карантинних обмежень – про ситуацію в КПВВ на Донбасі.


Показники готовності регіонів до ІІ етапу послаблення карантинних обмежень.


Прем'єр-міністр доручив створити тримісячний запас засобів боротьби з Covid-19.

У Держбюджеті передбачили створення Фонду боротьби з коронавірусом.


Європейська комісія схвалила пропозицію щодо надання Україні макрофінансової допомоги на суму 1.2 млрд євро.


ЄС виділить 190 млн євро на підтримку системи охорони здоров’я, малого та середнього бізнесу і найбільш вразливих груп населення.


КМУ додатково виділив понад 3 млрд грн на боротьбу з коронавірусом в Україні.


Консультативна місія ЄС передала прикордонникам захисні засоби, що допоможуть у боротьбі з COVID-19.


Уряд затвердив порядок використання коштів для боротьби з COVID-19.


Нафтогаз передав прикордонникам медтехніку та захисне спорядження.


Уряд Канади та Офіс Управління ООН з обслуговування проектів (ЮНОПС) в Україні передали апарати штучної вентиляції легень для потреб ЗС України.


МЗС і Фонд «Повернись живим» передали військовим медикам 5000 реагентів для ПЛР-тестів на коронавірус.

Державна підтримка бізнесу

Законом передбачаються наступні положення:

 • ● запровадження податкових канікул з 1 березня до 30 квітня 2020 року: звільнення ФОП від сплати ЄСВ, а також звільнення від земельного податку, податку на об’єкти нежитлової нерухомості, орендної плати за земельні ділянки;
 • ● заборона перевірок господарської діяльності (крім групи з високим ступенем ризику) до 31 травня 2020 року, а також документальні та фактичні перевірки податковою службою до 18 травня 2020 року;
 • ● скасування штрафів за порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
 • ● до 1 липня 2020 року продовжено термін подання річної декларації про майновий стан і доходи;
 • ● виплата допомоги з тимчасової непрацездатності у розмірі 50% середньої зарплати під час протидії COVID-19 за період перебування у спеціалізованих закладах охорони здоров'я та на самоізоляції під медичним наглядом.

ВРУ прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Законом продовжено дію податкових пільг та спрощених адміністративних процедур до закінчення карантину.

Законом продовжено;

 • строк незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства з 1 березня по останній календарний день місяця, в якому уряд оголосить про закінчення дії карантину;
 • строк ненарахування пені;
 • мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок;
 • строк дії Закону України «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків».

Законом звільнено від сплати ЄСВ для підприємців до 31 травня 2020 року.

Законом у розділ ХХ Податкового кодексу України внесено зміни, якими передбачено «Тимчасово, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з доходів у вигляді доплат до заробітної плати, визначених відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу II Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», та нарахованих за періоди з 01 до 31 травня та з 01 до 30 червня 2020 року, медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS CoV-2, та лікуванні пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за переліком, що визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, компенсуються  таким працівникам у повній сумі за рахунок коштів держаного бюджету України. Порядок виплати такої грошової компенсації затверджується Кабінетом Міністрів України».

Законом передбачено «На період з 02 квітня 2020 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб не включаються доходи у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які виплачуються (надаються) роботодавцем відповідно до статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення».

Законом «Тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених:

 • статтею 56 цього Кодексу (в частині процедури адміністративного оскарження), щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість), що надійшли (надійдуть) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених статтею 56 Податкового кодексу України;
 • статтями 52-53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі;
 • статтями 73 та 78 цього Кодексу щодо надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів (крім запитів контролюючих органів щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість), що надійшли (надійдуть) платникам податків по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

З першого календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) перебіг строків, які зупинялися відповідно до цього пункту, продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення».

Проект Закону зареєстровано за №3329-д.

За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня до 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
 • ● порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
 • ● відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
 • ● порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;
 • ● порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 01 березня до 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня - підлягає списанню. Не нараховується та не сплачується за період з 01 березня року до 30 квітня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. Проте, оскільки податкові декларації щодо плати за землю за весь 2020 рік вже до 20 лютого цього року були подані платниками плати за землю (крім фізичних осіб) до органів Державної податкової служби, їм цим Законом надано право подати уточнюючу податкову декларацію, у якій відобразити зміни податкового зобов’язання із сплати плати за землю за відповідні місяці. Тобто у податковій декларації за період з 1 березня до 30 квітня буде відсутня сума плати за землю. Фізичним особам – платникам плати за землю перерахунок буде здійснюватися відповідними органами Державної податкової служби. Податок на об’єкти нежитлової нерухомості, відмінні від земельної ділянки, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не нараховується за період з 01 березня до 30 квітня 2020 року. Тимчасово звільняються від нарахування та сплати ЄСВ за періоди з 01 до 31 березня та з 01 квітня до 30 квітня 2020 року за себе:
 • ● фізичні особи – підприємці;
 • ● особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності);
 • ● члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Таке звільнення від сплати ЄСВ поширюється також на платників, якими не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу.

Річна декларація про майновий стан і доходи за 2019 рік подається до 01 липня 2020 року, окрім випадків, коли така декларація може бути подана пізніше цього терміну.

Фізична особа зобов’язана самостійно до 01 жовтня 2020 року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею річній декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік.

Тимчасово штрафні санкції не застосовуються за наступні порушення, вчинені щодо періодів з 01 до 31 березня та з 01 квітня до 30 квітня 2020 року:

 • ● несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
 • ● неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
 • ● несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів. При цьому частина друга пункту 7 частини 11 статті 25 цього Закону щодо такого порушення, вчиненого щодо періодів з 01 до 31 березня та з 01 квітня до 30 квітня 2020 року, не застосовується.

Протягом періодів з 01 до 31 березня та з 01 до 30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Для ФОП, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та членів фермерського господарства , які не сплачували страхові внески, за періоди з 01 до 31 березня та з 01 до 30 квітня 2020 року на підставі впровадженого законом тимчасового звільнення від нарахування та сплати єдиного внеску, такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.

Вимога застосування РРО відкладається до 01 січня 2021 року та 01 квітня 2021 року, окрім ФОП окремо визначених категорій.

До 01 січня 2021 року відкладається вимога застосування РРО платниками єдиного податку другої -  четвертої груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень, крім тих, які здійснюють:

 • ● реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
 • ● реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення.

До 01 квітня 2021 року РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (ФОП), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

 • ● реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
 • ● реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
 • ● реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
 • ● реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
 • ● роздрібну торгівлю уживаними товарами у магазинах (група 47.79 КВЕД);
 • ● діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
 • ● діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
 • ● діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
 • ● реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується КМУ.

Відтерміновується:

 • ● збільшення розміру санкцій за порушення вимог Закону щодо використання реєстраторів розрахункових операцій з 01 жовтня 2020 року до 01 січня 2021 року
 • ● набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» до 01 серпня 2020 року (до запропонованих змін набрання чинності планувалося з 19 квітня 2020 року), а окремих його положень — відтермінувати до 01 січня 2021 року (замість 01 жовтня 2020 року).

Мінфін і ДПС завершують розробку застосунку «РРО в смартфоні».

Банки зобов’язані забезпечити безпербійну роботу дистанційних каналів обслуговування та контакт-центрів. Банки можуть визначати самостійно та змінювати режим роботи відділень, кількість та перелік операцій у конкретних відділеннях.

У разі прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року до 30 квітня 2020 року виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит, споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення. У тому числі, але не виключно, споживач у разі допущення такого прострочення звільняється від обов’язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язання за таким договором. Нарахування неустойки (штрафи, пені або будь-яких інших обов’язкових платежів) за несвоєчасне здійснення платежів за споживчими кредитами у період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) не здійснюється.

У період з 01 березня 2020 року до 31 травня 2020 року забороняється збільшення процентів за користування кредитом (у тому числі, але не виключно, прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року до 31 травня 2020 року виконання зобов’язань зі сплати платежів). Така заборона не поширюється на випадки застосування змінюваної процентної ставки, за яких кредитодавець самостійно, з визначеною у кредитному договорі періодичністю, має право збільшувати та зобов’язаний зменшувати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором.

Призупиняється обов’язок виконання основного зобов’язання, виконання якого забезпечене іпотекою, та не допускається звернення стягнення на предмет іпотеки на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

Відтерміновується набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» до 01 серпня 2020 року (до запропонованих змін набрання чинності планувалося з 19 квітня 2020 року), а окремих його положень — відтермінувати до 01 січня 2021 року (замість 01 жовтня 2020 року).

Допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатностю надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання також такого страхового випадку як перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій. Така допомога виплачується Фондом соціального страхування України застрахованим особам,починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок настання зазначеного вище страхового випадку, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому КМУ.

Особам, які перебувають у спеціалізованих закладах охорони здоров’я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, виплачується допомога  у зв’язку з тимчасовою непрацездатностю у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.


Верховною Радою прийнято законопроект №3279-д (Закон № 553) щодо змін до держбюджету. Зокрема Законом № 553 запроваджені зміни до порядку надання допомоги у зв’язку з частковим безробіттям на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України (ст. 47-1 Закону про зайнятість).

 1. Змінено термін, протягом якого надаватиметься допомога.Така допомога надаватиметься на термін зупинення (скорочення) діяльності під час карантину, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
 2. Змінено  перелік документів, які треба подавати для отримання цієї допомоги:
 • оскільки допомога надаватиметься у разі сплати роботодавцем ЄСВ протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності, то саме про це треба буде подавати довідку в центр зайнятості. А подавати довідку про відсутність заборгованості з виплати заробітної плати та сплати ЄСВ, що виникла протягом п’яти років, що передують року зупинення (скорочення) виробництва, вже не треба!
 • замість наказу про зупинення (скорочення) виробництва від роботодавця для отримання допомоги вимагатиметься наказ про зупинення (скорочення) діяльності. Отже, отримати кошти на таку допомогу зможуть не лише виробничі підприємства, а й  решта суб’єктів малого та середнього підприємництва.

Споживач звільняється від сплати пені у разі несвоєчасної сплати за житлово-комунальні послуги до 01 липня 2020 року.

Тимчасово, до 31 травня 2020 р., забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, окрім державного нагляду (контролю):

 • ● за діяльністю суб’єктів господарювання, які, відповідно до затверджених КМУ критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності, віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
 • ● у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
 • ● у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Таким чином, якщо дата проведення планових заходів державного нагляду (контролю), що визначена річними планами органів державного нагляду (контролю), припадає на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), планові заходи державного нагляду (контролю) відносно таких суб’єктів господарювання проводитися не будуть із врахуванням зазначених вище винятків.

Не підпадають під заборону позапланові заходи державного нагляду (контролю) відповідно до підстав, визначених статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Обмеження запроваджені Законом України № 533-IX від 17 березня 2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Дізнайся хто і коли планує перевіряти твій бізнес на Інспекційному порталі.


Мораторій на перевірки бізнесу під час карантину - роз’яснення Мінекономіки.

Запроваджується мораторій на проведення податкових (або органами державної податкової служби) документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня до 31 травня 2020 року, окрім документальних позапланових перевірок лише тих платників податків, які задекларували про відшкодування їм (тобто повернення) з державного бюджету ПДВ у сумі - більше 100 тис. грн, а саме: перевірок у частині виключно законності ними такого декларування.

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період до 31 травня 2020 року. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

Мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня до 18 травня 2020 року.

Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, зупиняються до 18 травня 2020 року.

Документальні планові податкові перевірки, які мали розпочатися у періоді з 18 березня до 31 травня 2020 року та на день набрання чинності Законом не були розпочаті, переносяться на інший період, а інформація про їх перенесення включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному вебсайті Державної податкової служби до 30 березня 2020 року.

На період з 18 березня до 31 травня 2020 року зупиняється перебіг термінів давності, передбачених Податковим кодексом (ст. 102), а саме: 3 роки з дня граничного терміну подання податкової декларації для сплати платником податків суми, визначеної органами Державної податкової служби за результатами перевірки такого платника податків або 7 років для платників податків, які використовують правила трансфертного ціноутворення.

Уряд вдосконалює механізм державної програми «Доступні кредити «5-7-9%», розширює її функціонал та коло підприємців, які зможуть нею скористатися. Так, КМУ прийняв постанову «Про внесення змін до Порядку надання державної підтримки суб’єктам мікропідприємництва та малого підприємництва».

Нові можливості для підприємців передбачені наступні:

 • ● збільшення максимальної суми кредиту з 1,5 млн. грн до 2 млн грн;
 • ● розширення інвестиційних цілей, на які можуть бути надані кредити;
 • ● придбання нежитлової нерухомості без права передачі такої нерухомості у платне або безоплатне користування третім особам;
 • ● придбання обʼєктів права інтелектуальної власності за договорами комерційної концесії (франчайзингу), повʼязаних із реалізацією субʼєктом підприємництва інвестиційного проєкту;
 • ● поповнення обігових коштів суб’єктів підприємництва у розмірі не більше 25% від загальної вартості інвестиційного проєкту, що фінансується шляхом кредитних коштів;
 • ● перегляд розрахунку процентної ставки за кредитом;
 • ● збільшення до 35% рівня максимальної суми сплати за гарантією Фонду розвитку підприємництва з відповідним збільшенням допустимого рівня частки проблемної заборгованості за кредитами, наданими новоствореним суб’єктам підприємництва, до 25%.

Станом на 16.03.2020 видано 169 кредитів на загальну суму 110,2 млн грн.

Постановою також передбачені зміни задля запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Більш детально: https://bit.ly/3dWeyvL


Невдовзі запрацюють програми підтримки бізнесу, зокрема оновлені можливості для підприємців-учасників програми «Доступні кредити 5-7-9%» та програма «Нові гроші»


КМУ збільшив максимальну суму кредиту за програмою «Доступні кредити 5-7-9%»


КМУ розширив можливості програми «Доступні кредити 5-7-9%».


Результати Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%»


Видано перший кредит в рамках «Доступні кредити 5-7-9%» під гарантії Фонду розвитку підприємництва.

Уряд підтримав рішення про виділення коштів на розвиток садівництва, виноградарства та хмелярства.

Кабінетом Міністрів України ухвалено Постанову «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства», що визначає Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства.

Постановою передбачено:

 • ● розширити напрями об’єктів будівництва, за які надається часткове відшкодування, за рахунок зняття обмежень щодо ємності холодильників для зберігання плодів, ягід, столових сортів винограду та хмелю власного виробництва, а також доповнення цехами первинної переробки винограду, плодів та ягід власного виробництва;
 • ● запровадити часткове відшкодування вартості за новим напрямом: придбання ліній з переробки власно вирощених плодів, ягід та технічних сортів винограду на соки, пюре, виноматеріали.

Також додатково до обмежувальних нормативів встановлюється граничний відсоток відшкодування за кожним напрямом та максимальний обсяг фінансування за даним порядком у сумі не вище 25 млн грн.

Бюджетні кошти надаються суб’єктам господарювання на безповоротній основі шляхом часткового відшкодування вартості (без урахування податку на додану вартість) побудованих і реконструйованих та прийнятих у період з 01 січня до 30 вересня 2020 року в експлуатацію,  закінчених будівництвом об’єктів із зберігання та переробки плодово-ягідної продукції, винограду та хмелю, а також придбаних суб’єктами господарювання у цей же період основних засобів і товарів, виконаних робіт та отриманих послуг.


Для Food-бізнесу розроблено методичні рекомендації щодо запобігання поширення COVID-19 на виробництві.


Представлені механізми підтримки мікро- і малого підприємства.


Підприємці зможуть брати кредити ЄБРР у гривні завдяки підписанню договору між Національним банком України та Європейським банком реконструкції та розвитку.


КМУ надав доступ до державної підтримки аграріям постановою «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів».


Уряд презентував та схвалив низку антикризових програм.


Презентовано план зі створення півмільйона робочих місць.


Уряд розширив напрями підтримки галузі тваринництва.


Оприлюднено проекту наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження Змін до деяких наказів, що стосуються племінної справи у тваринництві» для обговорення та пропозицій.


Мінекономіки та банки узгодили співробітництво з питань реалізації державної фінансової підтримки сільгосптоваровиробників.


Робоча група антикризової підтримки малого та середнього бізнесу напрацювала 35 ініціатив – документ передадуть у Кабмін.


Уряд розпочав фінансування бюджетної програми «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників».


У Мінекономіки розглянули пропозиції від громадськості до законопроекту «Про захист рослин».


Оприлюднено для обговорення проект наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження форм документів щодо здійснення фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів».


Оприлюднено проект наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження Розмірів плати за здійснення заходів контролю при експортно-імпортних операціях та транспортуванні територією України об’єктів державного ветеринарно-санітарного контролю, що фінансуються операторами ринку харчових продуктів».

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлюється Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами Регламентом засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або  більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у  ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» в редакції  від 02.09.2014 року, а також визначених сторонами за договором, контрактом,  угодою, типовим договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов'язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором,  контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими та/чи іншими  нормативними актами.

Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за  зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному  окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком,  виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди,  законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим  через наявність зазначених обставин.

Заява за встановленою ТПП України формою про засвідчення форс-мажорних  обставин (обставин непереборної сили) (Додатки №№ 1, 2, 3, 4 до Регламенту) подається за підписом керівника підприємства, організації з відбитком печатки підприємства, або за його дорученням -довіреною особою. Заява фізичної особи подається за  її підписом особисто або  за її дорученням-довіреною особою.

До кожної окремої заяви додається окремий комплект документів.

Заявник несе відповідальність за повне та належне оформлення встановленої форми заяви для відповідної категорії заявників, достовірність викладених фактів, наданих документів, доказів, даних, вірність завірених ним копій згідно з чинним законодавством України.

Неналежне та неповне оформлення встановленої форми заяви для відповідної категорії заявників та/або ненадання документів, передбачених у цій заяві, є підставою для залишення заяви без розгляду з повідомленням про це заявника письмово.

Прийнята заява підлягає розгляду залежно від складності й обсягу документів протягом семи робочих днів із дня звернення суб`єкта господарської діяльності та протягом двадцяти одного робочого дня - з дня звернення фізичної особи.

Веб-сайт Торгово-Промислової Палати України

З моменту установлення карантину, введеного постановою КМУ «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року №211 (з наступними змінами і доповненнями) і до його завершення в установленому Законом порядку наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 Цивільного кодексу України.

Стаття 762. Плата за користування майном

6. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.


Оновлення щодо сплати орендної плати на час карантину

За Законом №553 пункт 14 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦКУ викладено у такій редакції:

«14. Встановити, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286 Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762 Цивільного кодексу України, також є заходи, запроваджені суб'єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб».

КМУ підтримав рішення надання часткових державних гарантій на портфельній основі.

КМУ затвердив з доопрацюванням Програму стимулювання економіки для подолання наслідків епідемії Covid-19.

Експортерам

Президент та КМУ щодня вживають заходів з метою запобігання розповсюдженню  коронавірусу та інформують про це населення. Уся оновлена інформація розміщуються на інтернет-ресурсах Офісу Президента, Кабінету Міністрів України, а також Міністерства охорони здоров’я у розділах новин.

Звертаємо вашу увагу, що на сьогодні Законами України передбачена відповідальність  за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених законом «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями у вигляді накладення штрафу на громадян від 1-ї до 2-х тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб — у розмірі від 2-х до 10-ти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також передбачено створення правого підґрунтя для оперативного здійснення державою комплексу невідкладних заходів для запобігання і лікування коронавірусної хвороби, зокрема:

 • ● проведення закупівлі товарів, робіт та послуг необхідних для цієї мети без застосування процедур, передбачених законом «Про публічні закупівлі»;
 • ● стовідсоткову попередню оплату за такі товари, роботи та послуги;
 • ● звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, призначених для запобігання виникнення і поширення COVID-19;
 • ● контроль з боку Кабінету Міністрів за цінами на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари.

МОЗ запустило онлайн-платформу з інформацією про лікування COVID-19.

Дотримуйтесь вказівок Кабінету Міністрів України щодо роботи найманого персоналу, останніх новин та порад.

Сюди відносяться вказівки МОЗ стосовно ознак та симптомів вірусу, заходів, що запобігають поширенню інфекції, що робити, коли працівник погано почуває себе та інші поради.

Організація роботи з урахуванням ситуації з поширенням вірусу.

Оцініть теперішній рівень ризику та розгляньте планування можливості реалізації функцій кожного співробітника дистанційно.

Усі підрозділи Київської митниці Держмитслужби продовжать працювати. Разом з тим, з 18.03.2020, враховуючи вимогу сьогодення та дотримуючись державницької позиції щодо вживання заходів для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19, Київська митниця Держмитслужби переходить в онлайн-режим.

Також тимчасово припиняється особистий прийом громадян керівництвом митниці, у т.ч. експортерів.

https://www.facebook.com/KYIVnewcustoms/photos/a.2762875867106524/2981589601901815/?type=3&theater


КМУ затвердив План заходів з підвищення ефективності роботи Державної митної служби.

Державна митна служба підготувала інтерактивну карту, на якій відзначила усі пункти пропуску - закриті та відкриті, згідно з розпорядженням Кабміну щодо запобігання поширенню коронавіруса.

На карті мітками відзначені пункти, що закриті на території України, а також ті, що продовжують роботу. Окремий коментар містять ті, на яких призупинене пішохідне сполучення.

Перейти на онлайн-карту


Пункти пропуску через кордон «Рава-Руська» і «Скадовський морський порт» відновлюють свою роботу.


Митниця запустила інтерактивний портал імпортно-експортних операцій

На оновленому порталі тепер є можливість:

 • шукати дані по товарам до 10-го знаку УКТ ЗЕД;
 • аналізувати дані за 2017 — І квартал 2020 рр.: імпорт, експорт, сальдо, оподаткований імпорт, надходження від Митниці, податкове навантаження на одиницю обраної валюти тощо (додали 2017 рік);
 • досліджувати дані у 2 валютах: гривні та доларах США (додали UAH);
 • легше користуватися англомовною версією порталу (оновили перемикач мов).

Уряд відкрив пункт пропуску «Шегині».


Відновлено роботу 4-х автомобільних та 2-х залізничних пунктів пропуску на кордоні з Молдовою.

З 00:00 16 березня 2020 р. Україна закрила кордон, аби вберегти громадян від загрози заразитися на коронавірус. Втім це обмеження не стосується вантажних перевезень.

Відповідно до інформації Нової митниці, вантажні перевезення здійснюються нон-стоп. Водночас звертаємо вашу увагу, що маршрути для фур можуть бути переплановані з одних пунктів пропуску на інші, — близько сотні тимчасово призупинили свою роботу на час карантину

Дізнатись більше

Гаряча лінія зв’язку з питань торгівлі з Європейським Союзом


11 березня 2020 р. Уряд тимчасово, до 1 червня 2020 року, обмежив експорт товарів протиепідемічного призначення (перелік товарів та детальна інформація).

На час реалізації заходів з протидії поширенню коронавірусу діє заборона експорту товарів протиепідемічного призначення, а саме:

 • ● водонепроникний лабораторний костюм (код УКТ ЗЕД 3926 20 00 00, 6210 10 92 00, 6210 10 98 00);
 • ● рукавички із інших полімерних матеріалів (3926 20 00 00);
 • ● рукавички медичні нестерильні нетальковані нітрилові (4015 11 00 00, 4015 19 00 00);
 • ● рукавички неопудрені з нітрилу (4015 11 00 00, 4015 19 00 00);
 • ● халат ізоляційний медичний одноразовий (3926 20 00 00, 6210 10 92 00, 6210 10 98 00);
 • ● маски медичні (хірургічні) (6307 90 98 00);
 • ● окуляри захисні (9004 90 10 00, 9004 90 90 00);
 • ● щиток захисний (9004 90 10 00, 9004 90 90 00);
 • ● респіратор класу захисту не нижче FFP2 (9020 00 00 00).

Обмеження запроваджені Постановою КМУ від від 11 березня 2020 р. № 214 «Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. № 1109»


ДП «Укрспирт» тимчасово призупинив відвантаження спирту на експорт (детальніше).


КМУ ввів квотування на експорт гречки до 1 липня 2020 року. 2 квітня на позачерговому засіданні Уряду прийнято постанову «Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. № 1109», якою забороняється до 1 липня експортувати гречку на зовнішні ринки (детальніше).


КМУ запровадив дзеркальні заходи до країн, які встановлюють обмеження для українських перевізників (зміни до розпорядження КМУ від 14.03.2020 № 287)


Набрав чинності новий закон про фінансовий моніторинг – Закон України «Про запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-ІХ

Законом визначені комплексні зміни до законодавства.

Фінансовий моніторинг спрощено.


Україна та члени СОТ зробили Спільну заяву щодо забезпечення продовольчої безпеки у відповідь на пандемію COVID-19, зокрема відзначено про важливість недопущення застосування невиправданих обмежень експорту сільськогосподарської продукції, що можуть порушувати глобальні ланцюги постачання та впливати на продовольчу безпеку інших країн.


Застосування гнучкого механізму підтвердження походження у рамках Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження в умовах Covid-19.


Україна розширила участь у Насіннєвих схемах Організації економічного співробітництва та розвитку - № 0029 «Про приєднання України до Схеми сортової сертифікації насіння хрестоцвітих та інших олійних або прядивних культур та Схеми сортової сертифікації насіння цукрового та кормового буряка Організації економічного співробітництва та розвитку».


РЕІ: У Латвії почав діяти інтерактивний електронний майданчик - «Український торговий дім» для  опрацювання комерційних пропозицій українських експортерів та просування на європейський ринок української продукції - https://bit.ly/2LdC4Hj


Виняткові заходи, пов’язані з COVID-19 (тимчасові умови підтвердження преференційного походження Пан-Євро-Мед).


Україна стала співавтором заяви міністрів членів СОТ щодо COVID-19 та багатосторонньої торговельної системи.


Скорочено термін тимчасового обмеження на експорт етилового спирту.


Всесвітню виставку «Експо – 2020» (м. Дубай, ОАЕ) офіційно перенесено на рік. Нові терміни проведення: з 1 жовтня 2021 р. до 31 березня 2022 р.


Україна із членами СОТ привернула увагу до важливості підтримки мікро-, малих та середніх підприємств під час пандемії Covid-19. Із додатковою інформацією стосовно роботи з питань ММСП у рамках СОТ можна ознайомитися за посиланням.


Посольство Ірландії розпочне роботу в Україні і сприятиме розвитку торгівлі та інвестицій.


Розпочала роботу оновлена Рада експортерів та інвесторів при МЗС України.


ТОП-10 країн, які є найбільш бажаними для українських експортерів.


Україна запроваджує антидемпінгові мита для захисту українських товаровиробників.

Opendatabot — сервіс моніторінгу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

YouControl — онлайн-досьє на кожну компанію України.

Taxer — онлайн-бухгалтерія для малог о бізнесу.

SMS Маяк — сервіс моніторингу реєстраційних дій щодо об'єктів нерухомого майна фізичних та юридичних осіб.

Бізнес-калькулятор — інструмент з вибору оптимальної моделі організаційної форми бізнесу, розрахунку податків та порівняння сплати податків.

Податковий борг — сервіс, за допомогою якого можна дізнатися розмір податкового боргу суб’єктів господарювання різних форм власності.

Державні закупівлі — доступ до інформації оголошень про закупівлі.

ProZorro — електронна система публічних закупівель.

Електронний кабінет платника податків — інформація з реєстрів, податковий календар, бланки податкової звітності, декларація про майновий стан.

Енергетика, енергозбереження

Земля

Зовнішньоекономічна діяльність

Природні ресурси та екологія

Спорт та туризм


КМУ схвалив розроблену Мін’юстом постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сфері державної реєстрації».

Реєстраційні дані

Будівництво, нерухомість, земля

Фонд Східна Європа в рамках виконання Програми USAID «Лідерство в економічному врядуванні»


КМУ затвердив порядок функціонування єдиного рахунку.

 • Інформація Держави Катар щодо нових вимог до імпорту харчових продуктів — https://bit.ly/2USzawf
 • Інформація Алжиру щодо можливого зниження обсягів імпортних операцій — https://bit.ly/2X23SFU
 • Інформація щодо зняття заборони на імпорт та транзит територією Республіки Молдова продукції птахівництва з України — https://bit.ly/2yqSw46
 • Інформація щодо заборони на імпорт живої птиці, продуктів і відходів птахівництва з України до Султанату Оман — https://bit.ly/2xBSvdh
 • Інформація Туніської Республіки щодо призупинення імпорту окремих видів с/г продукції — https://bit.ly/3bDtgpm
 • Інформація Республіки Північної Македонії щодо тимчасового обмеження експорту медичного обладнання та медичних матеріалів — https://bit.ly/3bGc5n7
 • Інформація США щодо змін у торговельній політиці — https://bit.ly/2UWKrMd
 • Інформація ЄС щодо дозволів на експорт засобів індивідуального захисту — https://bit.ly/39FS5Qt
 • Інформація Республіки Ірак щодо можливості впровадження комендантських годин —https://bit.ly/2wROlxC
 • Інформація Султанату Оман щодо заборони на імпорт живої птиці, продуктів і відходів птахівництва з України — https://bit.ly/2WWVk37
 • Інформація щодо державної підтримки тваринницької галузі в Республіці Узбекистан — https://bit.ly/3dOg6HY
 • Інформація щодо ведення бізнесу у Великій Британії — https://bit.ly/3dJuLUZ

ТПП України надає допомогу у вирішенні питань доставки та розмитнення засобів необхідних для запобіганню розповсюдження COVID-19 в Україні — https://t.me/CovidLogistic_bot

Перелік вимог співпраці:

Співпраця виключно із засобами, що визначені постановою КМУ №224 від 20.03.2020 «Про затвердження переліку лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість».

З 01.04.20 на  території КНР змінено порядок  експорту товарів медичного призначення — http://www.nmpa.gov.cn/WS04/CL2138/376203.html

Перелік необхідних документів:

 • - специфікація щодо виробу;
 • - категорія захищеності;
 • - матеріал, термін придатності.

Обов’язкова вакумація — все вакумується, окрім виробів, які при вакуумуванні можуть пошкодитись або пошкодити упаковку.

Процедуру митного оформлення (очистки) здійснює уповноважений нами брокер.

Інформація, яку ви маєте підготувати про вантаж:

 • - Цільове призначення вантажу (гуманітарне, комерційне);
 • - Інформація про постачальника;
 • - Інформація про отримувача;
 • - Інформація про вантажі (тип кількість м. куб).

Якщо у вас є вся інформація, можете приступати до наступного кроку.

Інструкція та перелік необхідних документів на експорт:

1. Вам необхідно доставити Ваш вантаж нам на склад у Китаї: доступні міста для відправки Shenzhen, Guangzhou, Shanghai, Beijing.

2. Підготувати необхідний пакет документів для експорту товару до України, а саме:

 • ● Авіонакладна
 • ● Пакувальний лист
 • ● Свідоцтва про походження товару
 • ● Сертифікат реєстрації товару.
 • ● Лист-інструкція вантажовідправника.
 • ● Інвойс (обов'язкове вказання країни походження)
 • ● Лист донація на ЦГЗ (ДУ «Центр громадського здоров'я»), у випадку донації.
 • ● Фотокартка товару в упаковці та окремого товару з упаковки.

3. Для розмитнення вантажу в України необхідно підготувати пакет документів, а саме:

 • ● Митна декларація
 • ● Авіонакладна
 • ● Пакувальний лист
 • ● Свідоцтва про походження товару
 • ● Сертифікат реєстрації товару
 • ● Лист-інструкція вантажовідправника.
 • ●Інвойс (обов'язкове вказання країни походження)
 • ● Лист донація на ЦГЗ (ДУ «Центр громадського здоров'я»)
 • ● Фотокартка товару в упаковці та окремого товару з упаковки.

Якщо вантаж імпортується до України по пільговим тарифам, то необхідно надати документи, що підтверджують право на ці пільги.

Як бізнесу регулювати трудові відносини з працівниками під час карантину?

Цей матеріал підготовлений Офісом ефективного регулювання BRDO — незалежним експертно-аналітичним центром у рамках проекту EU4Business | FORBIZ, що фінансуються Європейським Союзом.

Якщо продовження виконання роботи можливе, роботодавець може доручити працівникам виконувати її з дому. За згодою працівника, роботодавець також може перевести його на неповний робочий день з продовженням виконання роботи на погоджену кількість годин. Роботодавець може перевести працівника на неповний робочий день і без його згоди, але з обов’язковим попередженням про це за 2 місяці. У всіх цих випадках працівник продовжує працювати (дистанційно або зі свого робочого місця), за що отримує заробітну плату. На сьогодні не всі роботодавці зобов’язані закрити свої офісні чи виробничі приміщення та припинити роботу. Така заборона стосується лише закладів громадського харчування, кінотеатрів, торговельних центрів, метро тощо.

Якщо продовження роботи неможливе (через примусове чи добровільне закриття підприємства тощо), роботодавець може відправити працівників без їх згоди у простій з оплатою їм 2/3 від середньої заробітної плати. Під час простою робота не виконується. За бажання працівника, роботодавець може відправити його у щорічну оплачувану відпустку (за наявності невикористаних днів відпустки у працівників). Також, за бажання працівника, роботодавець може відправити його в неоплачувану відпустку на необмежену кількість днів. Направлення працівника у неоплачувану відпустку без його згоди не допускається.

Так, роботодавець має право доручити працівнику виконання роботи з дому своїм наказом. Невиконання такого наказу працівником є підставою для його притягнення до дисциплінарної відповідальності. Законодавство не встановлює механізмів контролю виконання працівником його посадових обов’язків під час дистанційної роботи. Для цього роботодавець може використовувати доступні йому технічні та інші засоби (відео- та аудіо-наради, електронну пошту тощо).

Роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату, якщо він доручає працівникам виконувати роботу з дому з повною оплатою згідно трудового договору. Якщо за згодою працівника його переведено на неповний робочий день, оплата проводиться пропорційно кількості відпрацьованих годин (наприклад, на “півставки” — 4 години роботи на день та 50% зарплати). У разі відправлення працівників у простій, роботодавець має виплачувати їм 2/3 від їх середньої заробітної плати. У всіх цих випадках оплата здійснюється двома платежами на місяць, які розділяють не більше 16-ти днів (наприклад, 1-го і 15-го числа місяця).

При направленні в оплачувану відпустку, оплата “відпускних” проводиться з розрахунку середньоденної зарплати працівника. Виплата “відпускних” проводиться не пізніше, ніж за 3 дні до початку відпустку. При неоплачуваній відпустці оплата не проводиться.

Роботодавець має право обробляти “чутливі” персональні дані про стан здоров’я працівника для захисту життєво важливих інтересів працівників, для охорони здоров’я, а також для виконання обов’язку роботодавця по забезпеченню виробничої санітарії. При цьому така обробка повинна бути пропорційною її меті (попередженню зараження працівників). Наприклад, вимірювання температури є виправданим та пропорційним заходом. Встановлення в наказі роботодавця обов’язку працівника повідомляти про виникнення у нього симптомів хвороби також буде пропорційним. Таке повідомлення можуть отримувати лише визначені роботодавцем особи, а обробка таких даних має проводитись з додатковими заходами захисту. Водночас, проведення медоглядів без згоди працівника буде непропорційним, якщо у нього відсутні візуальні ознаки симптомів хвороби. Періодичні медогляди є обов’язковими лише для обмеженої категорії працівників — водіїв, працівників закладів харчування, працівників, зайнятих на важких роботах тощо.

Так, згідно з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постанові від 11 листопада 2015 року по справі № 6-219цс15. Наявність форс-мажорних обставин має підтверджуватись відповідним сертифікатом Торгово-промислової палати України чи її регіональні торгово-промислові палати.

Починаючи з 17 березня 2020 року, карантин, оголошений Кабінетом Міністрів України, відноситься до форс-мажорних обставин. Підтвердження наявності форс-мажорних обставин для діяльності конкретного підприємства надає Торгово-промислова палата України чи її регіональні торгово-промислові палати. Сертифікат видається протягом 7 днів після звернення та оплачується за вартістю, встановленою ТПП. Для суб’єктів малого підприємництва (до 50 найманих працівників та до 10 мільйонів євро доходу на рік) сертифікат видається безкоштовно.

Починаючи з 17 березня 2020 року, карантин, оголошений Кабінетом Міністрів України, відноситься до форс-мажорних обставин. Підтвердження наявності форс-мажорних обставин для діяльності конкретного підприємства надає Торгово-промислова палата України чи її регіональні торгово-промислові палати. Роботодавець має право звільнити працівників лише з підстав, передбачених Кодексом законів про працю України. Оголошення карантину не є самостійною підставою для звільнення. Водночас, якщо карантином викликано спад у виробництві, роботодавець може провести скорочення штату за правилами Кодексу законів про працю України, попередивши працівників про їх звільнення за 2 місяці.

На сьогодні примусове обмеження роботи введено лише для певних категорій підприємств (заклади громадського харчування, кінотеатри, торговельні центри, метро тощо). Інші роботодавці мають право доручити виконання роботи вдома, але й можуть вимагати від працівників бути присутнім на робочому місці.

Щорічна оплачувана відпустка надається роботодавцем за погодженим річним графіком відпусток. Роботодавець має право відмовити у її наданні поза графіком, крім визначених категорій працівників, які мають право на щорічну оплачувану відпустку у зручний для них час (особи з інвалідністю, жінки з двома і більше дітьми до 15-ти років, одинокі матері тощо).

Неоплачувана відпустка (будь-якої тривалості на час карантину) надається за бажанням працівника та з погодження роботодавця. Водночас, в окремих випадках роботодавець зобов’язаний надати працівнику неоплачувану відпустку (матері або іншій особі для догляду за дитиною до 14-ти років на час карантину - на період карантину; одинокій матері чи батьку - на 14-ть днів; особам з інвалідністю - до 60 днів тощо).

Навчання та розвиток

Курс на експорт від Нової Пошти

Онлайн-курс, покликаний допомогти підприємцям (малому та середньому бізнесу) розпочати або покращити експорт власних товарів на іноземні ринки.Курс складається з 7 модулів. Основні теми: готовність до експорту, стратегія та моделі виходу на експортний ринок, використання платформ електронної торгівлі (маркетплейсів) в експортній діяльності, оцінка відповідності продукції для експорту.

Соціальне підприємництво

Суспільство та власників підприємств все більше опановує думка про необхідність створювати соціальну цінність власного підприємства та бути прибутковим одночасно. Завдяки цьому курсу ви отримаєте практичні інструменти для створення і ведення ефективного соціального бізнесу, дізнаєтесь як деякі підприємства відходять від традиційних прибуткових та неприбуткових видів діяльності, створюючи новий “гібридний” підхід до ведення бізнесу.

Підприємництво. Власна справа в Україні

Цей курс буде у нагоді для тих, хто планує відкрити власну справу, або для тих, хто тільки розпочав розвивати власне підприємство, оскільки в ньому є всі базові знання для підприємницької діяльності.

Публічні закупівлі для бізнесу

Курс створено у 2016 Міністерством економічного розвитку і торгівлі спільно з Проектом ЄС «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» та оновлено у 2019 за підтримки Проекту ЄС "Підтримка впровадження Стратегії реформування публічних закупівель/Дорожньої карти для гармонізації в Україні"

Фінансовий менеджмент

З цього курсу ви дізнаєтесь чому одні країни, підприємства або ж люди стають фінансово успішними, а інші – ні, якими є загальні принципи управління фінансами, як оцінити ефективність та інвестиційну привабливість бізнесу, якими є найсучасніші тренди розвитку фінансів та багато інших відповідей на фінансові питання.

Економіка для всіх

Економіка - це не щось абстрактне, що живе за власними принципами та правилами, має невидиму руку ринку, а цілком конкретна діяльність кожної окремої людини, які разом утворюють економічні процесі та часом створюють неоднозначні, суперечливі та парадоксальні результати. Знання цього курсі потрібні кожному: від чиновників до підприємців, від школярів до пенсіонерів!

Маркетинг: розробка та продаж пропозиції цінності

У програмі курсу — методологія аналізу клієнтів та розробки Пропозиції Цінності для них, а також, природа спротиву змінам та методологія ефективного подолання шести рівнів опору задля успішного продажу Пропозиції Цінності.

Юридичні аспекти створення та ведення бізнесу в Україні

В рамках курсу зачепимо питання про співпрацю з іноземними компаніями, легалізацію документів, реєстрацію іноземної інвестиції, укладення зовнішньо-економічних договорів тощо.

“Папа бренда” від Fedoriv Agency

Курс від Андрія Федоріва, який стане в пригоді тим, хто бажає створити власний бізнес або реанімувати бренд, що вже існує.

Курс про експорт: Пропонуйте свої товари та послуги в інших країнах

Воркшоп від Google в якому ви дізнаєтесь, як вивести компанію на міжнародний рівень і пропонувати свої послуги клієнтам за кордоном. Курс передбачає наступні теми: вступ до міжнародного маркетингу та експорту, як робити перевірку нового ринку, як робити ефективну рекламу за кордоном та які є необхідні системи підтримки та взаємодії з клієнтами по всьому світу.

Ефективне налагодження зв’язків

Дізнайтеся, як завдяки мережі корисних зв’язків можна впливати на розвиток своєї кар’єри, знайти роботу або розвивати бізнес.

Мистецтво публічних виступів

Ми не народжуємося з умінням виступати перед публікою, а навчаємося цьому. Це не талант, яким володіє лише вибрана група людей – цю навичку може опанувати кожен. У цьому безкоштовному курсі ви дізнаєтесь, що таке мова тіла, чому вона важлива під час публічної промови та як правильна підготовка допоможе гарно виступити перед певною аудиторією.

Основи цифрового маркетингу

Це дуже поглиблений курс від Google, завдяки якому ви поглибте свої знання у сфері цифрового маркетингу, акредитованому організацією Interactive Advertising Bureau. Він складається з 26 модулів, створених тренерами Google. Модулі містять вправи та реальні приклади, щоб ви могли легко застосувати здобуті знання на практиці.

Експорт, ринки ЄС та інтернаціоналізація бізнесу

Онлайн-курс, присвячений налагодженню системного експорту. Розроблений на базі матеріалів Комерційної служби США, кращих українських та міжнародних практик.

Угода про асоціацію Україна-ЄС

Підприємці, які прагнуть експортувати власні товари до ЄС мають орієнтуватись в правовому полі та політичних засадах здійснення міжнародної торгівлі. «Спецпроект Угода про асоціацію Україна-ЄС» детально пояснить суть Угоди та її ключові положення, розповість, які зобов'язання взяли на себе сторони. А також які зміни та в яких сферах принесла Україні євроінтеграція.

Як писати про економіку без помилок

Взагалі цей курс розроблено для журналістів, які прагнуть писати на економічну тематику, але він буде у нагоді і підприємцям, оскільки розповідає що таке економіка, як вона працює в XXI столітті, у чому зміст та сенс основних макроекономічних показників, навчає «читати» фінансову звітність приватних компаній, банків та державних підприємств.

Соціальне підприємництво та конкурентоспроможність

На курсі ви дізнаєтеся, що таке соціальне підприємництво, його основні відмінності від традиційних видів бізнесу та конкурентні переваги соціальних підприємств. Крім цього, ознайомитеся з різними типами соціальних підприємств, їхніми організаційно-правовими формами та бізнес-моделями.

Smart exporter: електронні ресурси, регулювання та вимоги для експорту до ЄС

Курс розвиває навички використання безпрецедентної кількості сучасних онлайн-інструментів для отримання аналітичної, регуляторної та маркетингової інформації, дає розуміння суті регулювань і стандартів Європейського Союзу у процесі ведення експортної діяльності.

Стратегічне маркетингове управління бізнес- і соціальними проектами

Цей авторський курс призначений для тих, хто готовий здійснити прорив у бізнесі. У ньому ви знайдете відповіді чому стають успішними ProZorro, "Нова країна", "Таблеточки", WOG, "Нова пошта", Uber, Amazon, мережа ресторанів Дмитра Борисова, "Бабусіни кози"? Чому потерпає невдачі реалізація близько 95% ідей нових проектів (статистика Advanter Group)?

Принципи соціальної ринкової економіки

Нажаль, економіка України не дозволяє пригнути вище голови переважній більшості підприємців, тому наші погляди часто звертаються у бік заможних країн з пошуку відповіді на питання чи є універсальні рецепти успіху в економіці. Історія становлення післявоєнної Німеччини - це потужне джерело ідей і успішного досвіду, які безумовно варті вашої уваги.

Управління проектами

Управління проектами не менш важлива складова підприємницької діяльності, і цей курс дасть відповідь на питання: у чому полягає стратегічна роль проектів в управлінні компанією, яке значення майстерності управління проектами для збільшення конкурентоспроможності компанії, як планувати проект, роль керівник, тощо.

Фінансове обгрунтування управлінських рішень

Цей дистанційний курс призначений для управлінців, котрі бажають поглибити свої вміння та отримати навики швидкого аналізу фінансової інформації та прийняття рішення на її основі. Учасники навчаться ухвалювати рішення щодо випуску нових продуктів, та припинення продажу існуючих, обчислювати оптимальний момент та доцільність заміни обладнання, інші операційні рішення.

Участь у тендерах: від першого кроку до перемоги

З 19 квітня 2020 року на ринку державних закупівель настає нова епоха, а для бізнесу – нові можливості і цей курс розповідає про можливості для тих, хто раніше працювали з замовником за прямими договорами, але у зв'язку зі змінами у Законі тепер повинні працювати через систему Prozorrо або раніше ніколи не приймали участь у тендерах та бажають заробляти на цьому ринку.

Посібники з експорту

Експорт одягу до Європейського Союзу. Гід для українських експортерів (2017)

Гід познайомить вас з характеристиками ринку одягу ЄС і тенденціями його розвитку, розповість про обов’язкові та добровільні вимоги до одягу, ключові канали реалізації продукції, а також перспективні сегменти ринку. Гід містить велику кількість практичних порад щодо знаходження партнерів на ринку ЄС та особливостей ведення бізнесу з ними.

Експорт одягу та взуття до ЄС

Цей практичний посібник розроблений в рамках проекту за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні і доповнюється дорожньою картою для українських експортерів.

Експорт дрібних свіжих фруктів і ягід до Європейського Союзу (2017)

В практичному посібнику для українського агробізнесу представлений ринок Європейського Союзу (ЄС) дрібних фруктів, включаючи вишню та ягоди, які вирощені або можуть вирощуватись та експортуватись з України.

I CAN EXPORT (Покроковий посібник з експорту до Канади)

Щоб допомогти українському бізнесу в пошуку інформації, необхідної для виходу на канадський ринок Канадсько-український проект підтримки торгівлі та інвестицій (CUTIS) у партнерстві з Міністерством економічного розвитку та торгівлі та Офісом з просування експорту підготували друге та доповнене видання практичного посібника з експорту до Канади для українських малих та середніх підприємств під назвою I CAN EXPORT.

I CAN EXPORT. ORGANIC (покроковий посібник з експорту органічних товарів до Канади)

Посібник описує тенденції ринку органічних товарів Канади у глобальному контексті, наводить статистику внутрішньої торгівлі та експортно-імпортних операцій з ними. З метою спрощення доступу українських виробників до канадського ринку органічних товарів посібник також наводить опис національної системи регулювання органічного сектору, переклад діючих і очікуваних галузевих стандартів.

Інтернаціоналізація бізнесу та вихід на ринки Європейського Союзу (2015)

Посібник зосереджений на практичних потребах бізнесу в алгоритмах виходу на зовнішні ринки, на допомозі українським МСП з боку українських та міжнародних інституцій задля зростання й розвитку в нових умовах.

Європейська програма підтримки малого та середнього бізнесу

Послуги мережі EEN

Європейська Мережа Підприємств (Enterprise Europe Network) це глобальна міжнародна мережа до якої входить 70 країн світу. Мережа налічує понад 600 бізнес-асоціацій, близько 20 000 бізнес-пропозицій та технологічних розробок. Кожен рік EEN проводить близько 700 бізнес-заходів та b2b зустрічей, де підприємці зі всього світу шукають бізнес-партнерів.

ERASMUS for young entrepreneurs (англійською)

Програма транскордонного обміну, яка надає можливість новим, молодим та амбіційним підприємцям набувати навичок і знань у досвідчених підприємців, які володіють малими підприємствами в інших країнах-учасниках цієї Програми, а досвідченим підприємцям - дізнаватися про перспективи й нові бізнес-ідеї молодих підприємців, започатковувати співробітництво з іноземним ними партнерами. Обмін досвідом здійснюється шляхом організації відрядження молодого (нового) підприємця до країни підприємця-господаря строком від 1 до 6 місяців.

Your Europe portal (англійською)

Бізнес-портал про правила ведення бізнесу в усіх країнах-членах ЄС. Your Europe портал надає інформацію про старт та зростання, оподаткування, торгівлю між країнами, людські ресурси, вимоги до продукції, державні договори, екологічні вимоги

Зворотній зв'язок

Маєте зауваження та пропозиції щодо інформаційого наповнення сторінки? Напишіть нам!


Йде завантаження. Це може зайняти деякий час.